Finał między światłem a cieniem
Xbox 360 dosłownie ukształtował koncepcję nowoczesnych gier. Wprowadzenie celów, możliwość instalowania tytułów na dysku twardym bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego oraz zaawansowana infrastruktura sieciowa sprawiły, że konsola stała się koniecznością, która przyczyniła się do przyszłości branży. Xbox Live, teraz podzielony na Silver i Gold, dosłownie eksplodował w siódmej generacji. W porównaniu z konkurencją PlayStation Plus był płatny, ale jakość usługi online była nieporównywalna.
Mówiąc o liczbach, siódma generacja zakończyła się sprzedażą 75 milionów konsol na całym świecie, co jest komercyjnym sukcesem Microsoftu, który uplasował się o 5 milionów powyżej swojego bezpośredniego konkurenta.
Xbox One i ósma generacja
Mamy rok 2011 i plotki o nadejściu nowej generacji konsol już zaczynają krążyć. Gracze utożsamiają następną konsolę Microsoftu z przybliżoną nazwą Xbox 720, ale nadal nie wiedzą, że nowy flagowiec Redmonda pojawi się dopiero w 2013 roku.
Zmiana kursu
Ósme pokolenie zaczyna się źle dla Microsoftu. Wizja zespołu Xboxa nie cieszy się przychylnością graczy, polityka zawsze online nie jest mile widziana. Prezentacja konsoli przechodzi do historii jako być może najsłabszy punkt. Pomysły takie jak 100 euro więcej niż PlayStation 4, ze względu na Kinect 2. Co gorsza obowiązkowo dołączony do pakietu. Wszystko to sprawia, że ludzie nie wybierają konsoli Microsoftu.
Xbox One ma być urządzeniem typu „wszystko w jednym”, które może zachowywać się jak prawdziwe centrum multimedialne. Kino, muzyka, gry i Internet w jednym pudełku. Wszystko zarządzane za pomocą poleceń głosowych dzięki Kinect.
Rozpoczyna się projekt ekosystemu
Xbox One zmienia oblicze, ale domeną pozostaje Sony i PlayStation 4. Lata mijają, a miejsce bazy zajmuje wersja S, Microsoft postanawia opracować nową konsolę średniej generacji. Nadaje mu kryptonim Project Scorpio. Najmocniejsza konsola ósmej generacji. Obsługa HDR i 4K.
Świat Xboxa powoli zmienia oblicze, gracze to czują. Konsola wchodzi na rynek i do domów w sposób destrukcyjny, ale wciąż pozostaje problem, który Microsoft musi rozwiązać: brak wyłączności.
Tymczasem gigant z Redmond wypuszcza Xbox Game Pass, swoją pierwszą subskrypcyjną usługę strumieniowego przesyłania gier. W ekskluzywne gry Xbox można teraz grać na PC i Xbox One.