Wśród niezastąpionych obecnie sprzętów laboratoryjnych wymienić można aparaturę do przeprowadzania różnorodnych testów. Do takich urządzeń zaliczamy m.in. komory szokowe. Zastanówmy się, czym właściwie są te maszyny, do czego służą i jakie posiadają funkcje.
Czym są komory szokowe?
Komorami szokowymi nazywamy specjalistyczne urządzenia, których konstrukcja umożliwia niezwykle szybkie schładzanie i podwyższanie temperatur umieszczanych w aparaturze produktów. Cechą charakterystyczną komór szokowych jest zakres pracy, który w przypadku zaawansowanych urządzeń może wynosić od -80°C do +220°C.
Każda komora szokowa jest zbudowana z dwóch odrębnych części, spośród których jedna jest odpowiedzialna za chłodzenie, a druga za nagrzewanie. W zależności od danego urządzenia komory te mogą być umiejscowione w pozycji poziomej bądź pionowej względem siebie. W środku urządzenia znajduje się specjalny pojemnik, najczęściej kosz, w którym umieszcza się testowany produkt. Gdy na element działają dwie skrajne temperatury w krótkim odstępie czasu, jest on poddawany tzw. szokowi termicznemu.
Gdzie stosuje się komory szokowe?
Komory szokowe to urządzenia niezwykle funkcjonalne, które znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z przykładów może być branża farmaceutyczna – w tym sektorze urządzenia te wykorzystuje się w celu efektywnego schładzania różnorodnych rodzajów środków farmakologicznych, dzięki czemu zapewniana jest stabilność uzyskanej struktury danej substancji. Komory szokowe wykorzystuje się także w branży spożywczej. Dzięki nim produkty poddawane obróbce termicznej ulegają szybkiemu schłodzeniu, przez co po rozmrożeniu zachowywane są ich walory smakowe, a także zatrzymany jest ewentualny rozwój bakterii.
Kolejnymi z branż, w których wykorzystuje się te maszyny, jest m.in. wojsko, motoryzacja i przemysł elektroniczny. Komory szokowe to także urządzenia, które z powodzeniem używane są przez środowiska naukowe. Maszyny te wykorzystywane są w celu przeprowadzania zaawansowanych analiz parametrów badanych substancji w bardzo skrajnych warunkach.
Jakie funkcje dodatkowe mogą mieć komory szokowe?
Okazuje się, że komory szokowe mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak przejrzysty wyświetlacz LCD, który można połączyć z komputerem. W niektórych modelach wykorzystuje się także okno wizyjne umożliwiające monitorowanie przebiegu testów. Komory te mogą być wyposażone także w specjalne przepusty dla wprowadzenia okablowania próbki czy systemu osuszania powietrza. Świetnymi przykładami są w tym przypadku urządzenia proponowane przez firmę Tprofile.