Codzienne spożywanie pokarmów bogatych w błonnik jest dobre dla zdrowia. Dowiedz się, jaka jest zalecana dzienna ilość i w jakich produktach się znajdują.
Błonnik pokarmowy to substancje pochodzenia roślinnego (polisacharydy), które nie są przyswajalne przez organizm i nie mają wartości odżywczych, ale są bardzo ważne dla zdrowia. Dzielą się na błonnik rozpuszczalny i błonnik nierozpuszczalny.
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny
Błonnik rozpuszczalny – pektyny, gumy i śluzy – znajduje się głównie w owocach, warzywach i roślinach strączkowych i rozpuszcza się w płynach. W jelicie tworzą galaretowatą substancję, która spowalnia wchłanianie cukrów i tłuszczów.
Włókna nierozpuszczalne – celuloza, hemiceluloza, lignina – przechodzą przez jelito nie ulegając zmianom i ułatwiają jego opróżnianie i oczyszczanie. Występują głównie w produktach pełnoziarnistych oraz w niektórych owocach i warzywach.
Korzyści z błonnika
Pomimo braku wartości odżywczych, błonnik pokarmowy pełni ważne funkcje dla organizmu:
- regulują pasaż jelitowy i zwalczają zaparcia. W szczególności błonnik nierozpuszczalny zwiększa objętość i miękkość stolca oraz szybkość, z jaką przechodzi przez jelita
- regulują poczucie sytości
- zmniejszają zdolność wchłaniania cukrów i tłuszczów przez jelita, pomagając zapobiegać otyłości, cukrzycy i chorobom układu krążenia
- przyczyniają się do powstawania mikroorganizmów przydatnych dla flory jelitowej.