Gry wideo są często krytykowane za bycie niewyrafinowaną rozrywką dla kanapowych leniów. Czy wiesz, że zabawa w tych cyfrowych światach może zapewnić wymierne korzyści w prawdziwym życiu?
Oto pięć głównych zalet grania w gry
1. Gry wideo mogą poprawić zręczność manualną.
Gry oparte na kontrolerze mogą być świetne dla twoich rąk. W badaniu z udziałem grupy chirurgów naukowcy odkryli, że ci, którzy grali w gry wideo, byli szybsi w wykonywaniu zaawansowanych procedur i popełniali o 37 procent mniej błędów.
2. Gry wideo mogą zwiększyć szarą materię mózgu.
Gry to tak naprawdę trening dla twojego umysłu przebrany za zabawę. Badania wykazały, że regularne granie w gry wideo może zwiększyć szarą materię w mózgu i poprawić łączność neuronów.
3. Gracze mogą mieć lepsze umiejętności społeczne.
Stereotyp nieśmiałej osoby, która używa gier wideo jako sposobu na ucieczkę od rzeczywistości, to przeszłość. Wcześniejsze badania z udziałem dzieci wykazały, że te, które grały w więcej gier wideo, zazwyczaj miały bardziej rozwinięte umiejętności społeczne. Osiągały lepsze wyniki w nauce i budowały lepsze relacje z innymi uczniami ze względu na społeczny i oparty na współpracy komponent niektórych rodzajów gier.
4. Gry mogą nauczyć Cię lepszego rozwiązywania problemów.
Gry z otwartym światem, oparte na misjach i wielopoziomowe są zaprojektowane jak złożone łamigłówki, których rozwiązanie zajmuje kilka godzin. Czasami rozwiązanie różni się w zależności od twoich działań w grze. Jedno z długoterminowych badań opublikowanych w 2013 roku wykazało, że dzieci, które grały w gry strategiczne, wykazywały poprawę umiejętności rozwiązywania problemów.
5. Gry wideo mogą mieć korzyści dla zdrowia psychicznego.
Badania wykazały, że niektóre gry wideo mogą poprawić nastrój i rytm serca – znak, że mogą również pomóc złagodzić stres. Korelacja między grami wideo a stresem znalazła odzwierciedlenie w licznych niepowiązanych badaniach. Dlatego gry wideo są stosowane w terapii psychologicznej od ponad dekady.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj https://www.uwagazabawa.pl/jak-gry-komputerowe-oddzialuja-na-starsze-dzieci/